ardeum.pl

Internet Komputery Marketing

montaż rolet
Lifestyle

Montaż rolet wewnętrznych krok po kroku

Samodzielny montaż rolet jest zadaniem prostym, które nie zabiera wiele czasu. Jedyne, co trzeba wiedzieć, to jakie rolety kupić oraz jaki ich wymiar wybrać. To dwa parametry, które w tym przypadku są niezbędne. Dowiedz się, jakie rolety wybrać i jak je zamontować w domu. 

Wybór rolet do montażu wewnętrznego

Przede wszystkim należy się zastanowić, jakie rolety wewnętrzne będą nam potrzebne. Design tego typu funkcjonalnych dodatków okiennych jest dość szeroki. Do wyboru mamy nie tylko kolor rolet, ale również ich określony rodzaj. Ten parametr również musisz określić przed montażem rolet w swoim domu. Do wyboru są:

  • rolety ekranowe (rozwijane), 
  • rolety rzymskie, 
  • rolety dzień-noc,
  • rolety bambusowe, 
  • rolety plisowane, 
  • rolety drewniane. 

Oczywiście różnią się one od siebie designem i funkcjonalnością. Rolety bambusowe całkowicie nie chronią przed światłem z zewnątrz, jak to robią rolety rozwijane czy dzień-noc. Dlatego też przy wyborze rolet nie zwracaj uwagi tylko na ich wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. 

Jeśli chcesz zaciemnić mocno nasłoneczniony w ciągu dnia pokój, to rolety plisowane czy drewniane nie zawsze będą dobrym wyborem. Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Czy rolety mają chronić przed światłem, ale całkowicie go nie zasłaniać, czy dość mocno izolować od bodźców zewnętrznych. Ten parametr jest bardzo ważny przed samym montażem rolet.  

Ponadto wyboru możesz również dokonać ze względu na montaż rolet:

  • na ramie okna,
  • na suficie, 
  • na ścianie powyżej okna. 

Tutaj wybór zależy przede wszystkim od rodzaju okien. Na przykład duże okna tarasowe mogą wymagać montażu rolet na suficie lub ścianie. 

Jak zamontować rolety wewnętrzne w domu?

Montaż rolet w domu rozpocznij od pomiaru okien. Rolety nie mogą nachodzić na szybę, ale powinny być swobodnie ułożone na ramie okiennej. Rolety wymierzone są prawidłowo, gdy ich boczne krawędzie zachodzą centymetr na ramę okienną. Nie możesz znaleźć odpowiedniej szerokości i długości rolet? Nic nie szkodzi. Praktycznie w każdym większym sklepie możliwe jest ich docinanie pod odpowiednie parametry. 

Sam montaż rolet zależy od ich rodzaju i dzieli się na tak zwany inwazyjny oraz nieinwazyjny. Ten pierwszy występuje, gdy rolety trzeba przykręcić do ściany lub sufitu. Wtedy nie obędzie się bez wiercenia i montażu kołków rozporowych. Najczęściej w domach montowane są rolety rozwijane, które przytwierdza się do ramy okiennej. Jest to montaż rolet, który nie wymaga żadnego wiercenia. 

Wystarczy postępować według dołączonej do rolet instrukcji i po maksymalnie kilkudziesięciu minutach cieszyć się z nowych rolet. Pierwszym krokiem będzie zamontowanie uchwytów na ramę okienną. W większości przypadków takich uchwytów do prowadnic nie trzeba przyklejać. Wystarczy je tylko zahaczyć o ramę okienną. W tym kroku ważne jest, aby dokładnie wymierzyć szerokość rolety. Potrzebny jest minimalny luz, aby roletę można było swobodnie włożyć. Następnie do rolety montuje się koraliki i osadza całość na uchwytach. 

Montaż rolet najlepiej zlecić fachowcom. Sprawdzonych montażystów można znaleźć na: https://fixly.pl/kategoria/montaz-rolet