ardeum.pl

Internet Komputery Marketing

Największe wady i zalety zakupów przez internet
Internet

Największe wady i zalety zakupów przez internet

Coraz więcej osób przekonuje się do robienia zakupów przez internet. Nabywanie produktów takim sposobem jest dziś sprawą powszechną, przez co stale rozrasta się sieć sklepów online. Metoda ta ma oczywiście mnóstwo plusów, ale też minusów. Jakie są wady i zalety zakupów przez internet?

Zalety zakupów przez internet

Przyczyn popularności e-zakupów jest wiele z uwagi na duże korzyści wynikające z takich usług. Przede wszystkim klient może oszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ w sklepach online ma niemal wszystko od ręki. Nie musi dojeżdżać do marketu, długo chodzić po centrum handlowym, stać w kolejce. Towar może nabyć komfortowo w kilka chwil, a zamówienie zostanie wysłane kurierem pod wskazany adres lub do wybranego punktu odbioru.

Zakupy przez internet pozwalają oszczędzać również pieniądze. Mnóstwo e-sklepów oferuje niższe ceny niż punkt stacjonarny. Dodatkowo bardzo często pojawiają się akcje promocyjne, możliwość skorzystania z kodów rabatowych, sezonowe obniżki towaru. Okazji do tańszych zakupów z pewnością w sieci nie brakuje. Łatwo można też porównywać ceny poszczególnych produktów i sklepów, by wybrać ofertę, która będzie najkorzystniejsza.

W przeciwieństwie do stacjonarnych sklepów, w internecie można kupować o każdej porze doby, co eliminuje ograniczenia związane np. z godzinami pracy. Nie ma też problemu, by znaleźć niemal każdą interesującą rzecz, nie zawsze dostępną w tradycyjnym punkcie. Dużym atutem jest fakt, że klient ma szansę przeczytać opinie na temat wybranych produktów i dowiedzieć się, czy spełniły oczekiwania innych konsumentów. Bardzo często bywa to wskazówką i pomaga podjąć decyzję odnośnie zakupu.

Wady zakupów online

Mówiąc o tym, jakie są główne wady i zalety zakupów przez internet, zwykle skupiamy się na atutach. Nie ma w tym nic dziwnego, bo plusów kupowania w sieci jest bardzo wiele. Warto jednak wspomnieć również o minusach i być świadomym, że korzystanie z usług e-sklepów też ma swoje ograniczenia i słabsze strony. Przede wszystkim jest to brak możliwości dokładnego obejrzenia danej rzeczy, przymierzenia, sprawdzenia jakości itp. Można zatem powiedzieć, że są to trochę zakupy w ciemno.

Kolejna wada zakupów przez internet to czas oczekiwania. Większość sprzedawców deklaruje bardzo szybką wysyłkę, ale nawet w najbardziej optymistycznej wersji na towar trzeba czekać przynajmniej kilkanaście godzin. Wyjątkiem jest nabycie online i odbiór osobisty w sklepie – wówczas zdarza się, że po produkt można zgłosić się już w ciągu pół godziny. Jednak najbardziej komfortowa opcja, czyli dostarczenie zamówienia kurierem, wiąże się z koniecznością oczekiwania na zakupioną rzecz przez średnio 2-3 dni robocze.

Wiele osób wśród wad wymienia też strach przed oszustwem i nierzetelnością. Zdarzają się przypadki, ze dany sklep lub sprzedawca nie należą do uczciwych i po opłaceniu towaru klient nie otrzymuje zamówienia lub czeka na przesyłkę znacznie dłużej niż powinien. Bywa też tak, że produkt jest uszkodzony lub znacznie odbiega od tego, co przedstawione zostało w opisie lub na fotografiach. Na szczęście zdecydowana większość e-sklepów cieszy się dobrymi ocenami, dlatego przed zakupem warto dokonać szybkiej weryfikacji poprzez przeczytanie opinii na temat danego usługodawcy.