ardeum.pl

Internet Komputery Marketing

Transport ponadgabarytowy
Lifestyle

Transport ponadgabarytowy – jak go zaplanować?

Przewóz ładunków ponadnormatywnych jest ściśle regulowany prawnie. Ze względu na niestandardowe rozmiary podlega rygorystycznym przepisom, które wymagają odpowiedniego przygotowania zarówno towaru, jak i pojazdu. Konieczne jest też zaplanowanie całego przejazdu. Dowiedz się, co należy wziąć pod uwagę, aby transport był bezpieczny i zgodny z prawem.

Ładunki ponadnormatywne – jakie są wymagania?

Przy organizacji przewozu ładunków wielkogabarytowych największe znaczenie ma określenie dokładnych wymiarów. W zależności od kraju limity mogą się różnić, dlatego trzeba sprawdzić przepisy dotyczące wszystkich państw, które znajdują się na trasie przejazdu. W Polsce zezwolenie transportowe na przewóz towarów ponadnormatywnych wymagane jest po przekroczeniu wymiarów:

  • ciągnik + naczepa: 16,5 m x 2,55 m x 4 m – 40 t,
  • samochód ciężarowy: 18,75 m x 2,55 m x 4 m – 40 t.

Warto mieć na uwadze, że w większości przypadków parametry dotyczą ładunków niemożliwych do podzielenia.

Pilotaż transportu nienormatywnego – kiedy zorganizować?

Eskorta pojazdów transportujących wielkogabarytowe maszyny górnicze, linie produkcyjne, konstrukcje stalowe czy elementy elektrowni wiatrowych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Zazwyczaj składa się ze specjalnie przystosowanych do tego samochodów technicznych. Jednak w przypadku naprawdę dużych ładunków konieczne może okazać się zaangażowanie policji. Wszystko zależy oczywiście od wymiarów, które są ściśle określane w prawie każdego kraju. W Polsce pilotaż cywilny jest obowiązkowy przy przekroczeniu parametrów:

  • 1 pilot: 23 m x 3,2 m x 4,5 m – 60 t,
  • 2 pilotów: 30 m x 3,6 m x 4,7 m – 80 t.

Przewóz ładunków wielkogabarytowych – co ma znaczenie?

Transport ponadnormatywny jest trudny zarówno pod względem technicznym, jak i prawnym. Istnieje wiele warunków, które trzeba spełnić jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Dlatego w wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy, która zajmie się formalnościami. Znajomość przepisów prawa jest tutaj niezbędna. Następnie trzeba przygotować plan transportu ponadgabarytowego, w którym należy uwzględnić wszystkie możliwe problemy, jakie mogą pojawić się w trakcie przewozu. Konieczne jest też dostosowanie zestawu pojazdów, aby ładunek był odpowiednio zabezpieczony.

Trasa przejazdu – na co zwrócić uwagę?

Różne elementy infrastruktury drogowej takie jak tunele, ronda czy wąskie ulice nie pomagają w poruszaniu się ogromnym pojazdem z ciężkim ładunkiem. Dlatego w niektórych przypadkach konieczne jest przygotowanie objazdu. Przy planowaniu trasy warto też zwrócić uwagę na czas przejazdu. Na przewóz ładunków ponadnormatywnych wydawane są specjalne zezwolenia transportowe. Są one niezbędne do zgodnego z prawem poruszania się po drogach. Mają one określony termin ważności, więc przestoje mogą być bardzo problematyczne.

Odpowiednie przygotowanie i szczegółowe zaplanowanie trasy przejazdu pozwolą zminimalizować ryzyko pojawienia się przeszkód i dodatkowych kosztów. Dlatego warto poświęcić czas na zorganizowanie odpowiednio dostosowanego zestawu pojazdów i stosownych dokumentów.