ardeum.pl

Internet Komputery Marketing

Wady i zalety outsourcingu
Praca

Wady i zalety outsourcingu

Kierowanie przedsiębiorstwem to niezwykle skomplikowane zadanie. Wiąże się z ciągła pracą i potrzebą dbania o każdy aspekt procesu pracy. Zdarza się, że zadań jest tak wiele, że firma nie jest w stanie samodzielnie ich wszystkich wykonać. Dochodzi wtedy do zlecenia wykonania niektórych z tych zadań zewnętrznej firmie.

W jaki sposób oddelegować zadania zewnętrznym firmom

Poza dobrze znaną umową zleceniem popularność zyskuje outsourcing. Jest to forma współpracy, jaką firma zawiązuje z firmą zewnętrzną, która w odróżnieniu od umowy zlecenia jest zazwyczaj długoterminowa i odznacza się ściślejszymi relacjami łączącymi oba przedsiębiorstwa. Pozwala to firmom na oddelegowywanie części mniej istotnych zadań firmom zewnętrznym, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na pełne skupienie na najważniejszych aspektach swojej pracy. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie i niekiedy może ono przynieść więcej problemów niż korzyści. Przed skorzystaniem z tej opcji dobrze jest znać wady i zalety outsourcingu.

Zalety outsourcingu

Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy coś kompletnie nieprzydatne, zawodne i bezwartościowe wykorzystywane byłoby przez całe rzesze ludzi. Jest to raczej coś właśnie bardzo przydatnego. Z tego wynika właśnie wzrost popularności outsourcingu. Firmy korzystają z tego rozwiązania, bo jest przydatne i wartościowe. Oddelegowywanie zadań zewnętrznym firmom za pomocą outsourcingu znacznie zmniejsza koszty, jakie niesie ze sobą wykonanie zleconego zadania, względem kosztu, jaki firma poniosłaby wykonując je samodzielnie, za pomocą wewnętrznych środków. To jest jedna z głównych i najważniejszych zalet przemawiających na korzyść outsourcingu.

Zminimalizowanie kosztów to jednak niejedyna korzyść, jaka płynie z korzystania z outsourcingu. Brak części zadań pozwala firmom przenieść zasoby ludzkie, które normalnie tę pracę musiałaby wykonać, do innych zadań. Pozwala to na skupieniu się na innych ważniejszych aspektach funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz odciąża część działów istniejących w firmie. To natomiast umożliwia zatrudnianie mniejszej liczby osób, która bez problemu poradzi sobie z powierzonymi jej zadaniami.

Na zauważenie zasługuje fakt wyspecjalizowania się firm outsourcingowych. Wykonywanie podobnych zadań dla wielu przedsiębiorstw, pozwala im zdobyć tak potrzebne doświadczenie, które to natomiast przekłada się na wydajniejszą pracę w obrębie swojej specjalizacji.

Wady outsourcingu

Niestety wszystko ma swoje wady i zasada ta nie omija outsourcing, choć można ich uniknąć dokonując decyzji w świadomy i przemyślany sposób. Największą wadą jest iluzja zmniejszenia kosztów. Zdarzają się przedsiębiorstwa, które zlecają dużą część obowiązków firmom zewnętrznym. Nie prowadzi to do obniżenia kosztów, a do spadku jakości oferowanych usług. Problemem jest tu też coraz większa liczba firm oferujących usługi outsourcingu. Powstały one na fali popularności tego typu współpracy. Nie posiadają one jednak doświadczenia i zdolności wymaganych w tego typu pracy. Wybór takiej firmy może przynieść jedynie szkody.

Czy warto wybrać outsourcing

Jak wszystko i outsourcing posiada swoje wady. Można jednak je w dość prosty sposób ominąć i czerpać wiele korzyści z tego typu współpracy.