ardeum.pl

Internet Komputery Marketing

Cel w życiu- sprawa którą powinno się przemyśleć już na etapie szkoły średniej
Lifestyle

Cel w życiu- sprawa którą powinno się przemyśleć już na etapie szkoły średniej

Edukacja w szkole jest nastawiona nie tylko na samo zdobywanie wiedzy. Samo poznanie jakiegoś zagadnienia wyłącznie od strony teoretycznej- to jeszcze niepełen sukces. Uczniowie muszą przede wszystkim nauczyć się, jak zdobyte doświadczenie i wiadomości wykorzystać w życiu codziennym.

Czego uczy nas szkoła na początkowych etapach nauki?

Przede wszystkim tego, jak się liczy, czyta i pisze. To podstawowe umiejętności, bez których człowiek nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Gdy uczeń nieco urośnie, wtedy poznaje takie zagadnienia, jak ortografia, gramatyka, tabliczkę mnożenia, procenty czy ułamki. Te informacje przydadzą mu się, by mógł się dalej kształcić i rozwijać. W szkole młody człowiek nabywa także zdolności społeczne. Od zera uczy się, czym jest współpraca międzyludzka. Na czym polega przyjaźń, czy jak się zachowywać, by być akceptowanym przez innych.

A co dzieje się z nastolatkami w liceum?

One oprócz tego, że zdobywają w tym miejscu nowe, wcześniej nieznane im wiadomości. To próbują sobie również odpowiedzieć na pytanie- kim są i co je w życiu tak w ogóle interesuje. Te rozważania na temat własnej osobowości i budzących się w nich aspiracji życiowych będą im potrzebne zwłaszcza pod koniec nauki w szkole średniej. To wtedy, trzeba będzie się ostatecznie określić, co chce się zrobić dalej ze swoim życiem.

Cel w życiu- jak go sprecyzować?

Określić cel w życiu nastolatki muszą całkowicie samodzielnie. Nikt nie może im tego narzucać ani nachalnie sugerować. Niemniej, by było go nieco łatwiej sprecyzować, dobrze jest sobie zrobić test predyspozycji zawodowych.

On jednoznacznie odpowie, w jakiej dziedzinie ma się największy talent i w którym kierunku powinna się potoczyć nasza zawodowa przyszłość. Niemniej cel w życiu nie musi tylko i wyłącznie dotyczyć jedynie sfery zawodowej. Może również odnosić się do sfery prywatnej, to znaczy uczuciowej. Jedno drugiemu nie przeszkadza.

Czemu wyznaczenie celu w życiu jest takie istotne?

Po pierwsze, bo czynność ta mocno wpływa na naszą przyszłość. Po drugie człowiek, który ma jasno określony cel w życiu, mocniej się stara. Po trzecie wyznaczenie życiowego celu może otworzyć nam horyzonty, o których wcześniej nie miało się bladego pojęcia. Cel w życiu daje też radość, spełnienie emocjonalne oraz przekonanie, iż jest się komuś potrzebnym.

Jak kończą ludzie, którzy nie mają żadnego celu w życiu?

Zazwyczaj są sfrustrowani i emocjonalnie odarci z jakichkolwiek uczuć wyższych. Poza tym często nie mają żadnego zatrudnienia ani perspektyw na jego znalezienie. Przeważnie są też uzależnieni od alkoholu i innych używek. I na oddawaniu się tym właśnie przyjemnościom upływa im cały Boży dzień.