ardeum.pl

Internet Komputery Marketing

Nawóz saletrzak
Lifestyle

Nawóz saletrzak – pod jakie rośliny, kiedy się sieje, co można nawozić

Saletrzak to nawóz powszechnie stosowany w uprawie wielu roślin. Nawożenie tym cennym preparatem pozwala na uzyskanie obfitych oraz bujnych plonów. Jaki jest jego skład oraz jak go stosować?

Saletrzak genezis – skuteczny i wartościowy nawóz do roślin

Podobnie jak saletra amonowa produkt ten jest zaliczany do nawozów azotowych, które są azotanem amonowym. Preparaty w formie azotanowo -amonowej, dzieli się na te, w formie azotanowej, które są bardzo łatwo pobierane rośliny, ale za to szybko wymywają się z gleby oraz w formie amonowej, która to nie jest łatwo przyswajalna, ale też nie wypłukuje się szybko z gleby. Taki nawóz jest przeznaczony przede wszystkim do intensywnej rozbudowy systemu korzeniowego roślin.

Saletrzak jest połączeniem obu form i dzięki temu jest łatwo przyswajalny przez roślin, a ponadto nie wypłukuje się szybko z gleby. Nawóz ten pobudza rośliny do pobierania fosforu i ograniczenia nadmiernego pobierania potasu. Warto wspomnieć, że nawóz ten bardzo dobrze oddziałuje na rozwijanie się bryły korzeniowej.

Ten uniwersalny nawóz azotowy cieszy się dobrą opinią. W okresie wiosennym nawóz ten przyspiesza regenerację roślin, a jest to bardzo ważne, gdyż są one wówczas osłabione po zimie.

Saletrzak węgierski to wysokiej jakości nawóz, który wpływa na prawidłowy wzrost roślin. Zawiera on w swym składzie magnez oraz wapń. Jego stosowanie zaleca się przede wszystkim w pierwszych fazach rozwoju, gdy rośliny w szczególności potrzebują tych składników do dobrego wzrostu.

Saletrzak – cenny nawóz dla wielu roślin

Ten uniwersalny nawóz można z powodzeniem stosować na każdym rodzaju podłoża, a w szczególności na glebach kwaśnych, lekkich oraz ubogich w magnez. Doskonale nadaje się także do nawożenia użytków zielonych. Może być z powodzeniem stosowany przedsiewnie oraz pogłównie. Producent nawozów poleca go do przedsiewnego zasilania:

  • zbóż jarych i ozimych
  • roślin przemysłowych
  • roślin okopowych
  • roślin pastewnych

Można go stosować nie tylko podczas uprawy warzyw, lecz także w sadownictwie. Jego stosowanie pozwala uzyskać dorodne plony owsa, żyta, jęczmienia, pszenicy, rzepaku, kukurydzy czy pszenżyta. Ponadto doskonale nadaje się do zasilania: ziemniaków, grochu, bobiku oraz buraków cukrowych. Można też nim nawozić pastwiska, łąki oraz trawy, które są sadzone łączone z roślinami motylkowatymi.

Właściwe dawkowanie saletrzaku

Dawkowanie tego nawozu powinno być zawsze dostosowane do rośliny. Każdy bowiem gatunek posiada inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Warto pamiętać o tym, aby stosować go przed opadami deszczu lub na wilgotną glebę. Tylko bowiem w takich warunkach działa prawidłowo. Dawki wynoszą od 35 kg/ha do 220 kg/ha przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na azot. Zastosowanie tego nawozu pozwala zawsze na uzyskanie dorodnych plonów.