Menu / szukaj

Video referencje klientów – filmowanie wypowiedzi zadowolonych klientów

Styl reklamowy, bazujący na przerywaniu rozrywki widzów lub doświadczeniu w pozyskiwaniu informacji, jest wciąż z nami – ale większość marketerów w obecnych czasach przyznaje, że jest on niestabilny na swoich podstawach (może z powodu wszystkich tych Martini). Rzeczywistość jest taka, że ludzie są zmęczeni byciem ukierunkowywanym przez reklamy, dlatego są oni skłonni podjąć wymijające działania.

Natrętna natura reklam to tylko część problemu. Większym jest fakt, że reklamy, bez względu na to, czy są to drukowane reklamy B2B dla kolistych chipsów, czy reklamy telewizyjne samochodów, po prostu nie wywołują zaufania. Wiemy, że starają się nam coś sprzedać, więc zwiększają naszą ostrożność.

W rzeczywistości, jeśli musisz zareklamować produkt w obecnych czasach, może to oznaczać dla konsumentów że nie jest on prawdopodobnie taki dobry. Konsumenci, skrycie myślą „Jeśli ten [przedmiot] jest taki dobry, dlaczego wcześniej o nim nie słyszałem?”

Dzisiaj, w naszym świecie reklamy w artykułach, obsesji wyszukiwarek internetowych, przepychu medialnego, najwyższy czas odkurzyć referencje wypróbowanych i prawdziwych klientów.

Referencje video od zadowolonych klientów są telewizją wartą obejrzenia dla potencjalnych klientów na dzisiejszych stronach internetowych. Oto 5 najczęstszych powodów dlaczego warto je posiadać, oraz 10 podpowiedzi, które sprawią, że referencje będą silniej działać na Twoją korzyść.

Dlaczego?

Kredyt zaufania.

Posiadanie nagrania prawdziwych osób, które miały wspaniałe doświadczenie z marką nadaje bezsprzecznej wiarygodności dla komunikacja marketingowej.

Twoi klienci są Twoimi najlepszymi sprzedawcami. Są jedynymi, którzy mogą szczerze i wiarygodnie wytłumaczyć potencjalnym odbiorcom, że ich panele słoneczne obniżają ich rachunek za prąd, lub, że ich nowy odkurzacz jest najlepszy wśród wielu innych dostępnych na rynku.

Twoja strona to kanał telewizyjny. Upewnij się, że zawiera dobrą treść, którą ludzie chcą oglądać.

Technologia odtwarzania video takich firm, jak Vimeo i YouTube jest pierwszorzędna (i darmowa lub tania) i pozwala w prosty sposób przesłać video na stronę internetową zapewniając prawidłowe jego odtworzenie. Twój kanał telewizyjne dostępny jest przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu.

Najlepsze, że odkąd nie płacisz za transmisję reklamy w telewizji, lub magazynowi za opublikowanie reklamy, koszt mediów wynosi zero. Odpowiednio, proces związany z posiadaniem referencji klientów na stronie internetowej jest uproszczony.

Więcej polecających.

Klienci są zaszczyceni nagrywając się i zachwalając Twoją działalność. Wiedzą, że liczy się to, co powiedzą i, że cenisz sobie ich opinię. To źródło dumy dla nich.

A co robią ludzie dumni? Rozmawiają ze swoimi znajomymi o tym, czego dokonali. Stają się w efekcie bardziej zmotywowanymi ambasadorami Twojej marki. Często rezultatem są dodatkowo wykwalifikowani liderzy sprzedaży i niższe koszty pozyskania klienta.

Daj ludziom coś, o czym mogą mówić.

Dobra treść i social media idą w parze. Ludzie dostrzegają coś, następnie przesyłają nowiny o tym do swoich znajomych – wzmacniając siłę referencji.

Przedostań się do osobowości firmy.

Era obecnych działań marketingowych w internecie jest bardziej osobista i ludzka niż towar z ulotki w przeszłości. Nic nie przemawia za wyjątkową osobowością firmy lepiej niż ludzie, którzy Ci zaufali – i cieszą się, że to zrobili. Klienci są marką i mają dużo do powiedzenia.

Jak?

Jasne referencje video są idealnym uzupełnieniem działalności promocyjnej dla większości, przedsiębiorstw – włączając i Twoje. Oto wskazówki, w jaki sposób możesz uczynić je naprawdę skutecznymi.

1. Opowiedz historię.

Przed wywiadem z ludźmi zastanów się, jaką historię chcesz opowiedzieć. Na przykład, czy chcesz zmierzyć się z farmami wiatraków dla dobra lokalnej gospodarki? A może, że sprzęt jest łatwy w obsłudze? Kiedy już zdecydujesz z jaką historią chcesz wyjść, stwórz listę pytań które mogłyby pobudzić respondenta do opowiedzenia pożądanej historii.

Jeśli planujesz mieć różne osoby do jednego video, możesz stworzyć fragment tak by różne odpowiedzi po połączeniu w całość stworzyły zniewalającą narrację.

2. Uczyń video smakowitym kąskiem.

Każde nagranie video powinno trwać krócej niż 4 minuty – idealnie nie więcej niż 1-2 minuty. Ludzie polują na informacje i zdecydowanie bardziej lubią krótsze nagrania.

3. Zbierz swoje nagrania w jednym miejscu.

Playlista YouTube umożliwia znacznie prostsze dla klienta do przeglądanie referencji.

4. Wprowadź widzów w swój lejek sprzedaży online.

Wyobraź sobie ludzi przed ich komputerami, oglądających video referencje. Obejrzeli trzy lub cztery i są już gotowi przejść do kolejnego kroku … może do prośby o ocenę. Układ strony internetowej, która wyświetla nagrania powinien jasno prezentować ofertę i zachęcać widzów do kliknięcia. Myśl o swoich nagraniach jak o filiżance wyśmienitej kawy Coffee Haven. Im dłużej ludzie się będą się tu kręcić, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dokonają zakupu. Ułatw im podjęcie działań, gdy są gotowi popijać. Inaczej ich stracisz.

Musisz być ostrożny, jednak nie chcesz być skrytykowany przez klientów, sprzedając otwarcie. Pamiętaj, że to są już nowe czasy. Edukujesz swoich klientów, ale też w jasny sposób oznajmiasz, że jesteś tam dla nich, gdy tylko będą gotowi dokonać zakupu.

5. Zachęcaj bezwzględną rzetelnością

Przeprowadzając wywiad z klientami, zachęcaj ich do powiedzenia prawdy bez ogródek i nie słodzenia tylko dlatego, że są przed obiektywem. Ludzie dostrzegają szczerość w przedstawionych im referencjach. Rozpoznają ją także, gdy ją widzą.

Możesz nawet chcieć by klient opowiedział o sytuacji, w której na przykład pojawił się problem z produktem, który sprzedajesz i o tym jak firma rozpoznała błąd i go naprawiła. Podejście trafia w serca wiarygodnością i klienci to docenią.

6. Dostosuj swoje nagrania do wyszukiwarek

Przeprowadź badanie by sprawdzić, jakie wyrażenia docelowi klienci podają w wyszukiwarkach by znaleźć rozwiązanie takie jak Twoje. Następnie nadaj tytuły swoim nagraniom by zawierały te wyszukiwane zwroty.

W dodatku, kiedy przesyłasz nagranie na swoją stronę, dołącz jakiś tekst, który jest odpowiedni i wyszukiwalny, i upewnij się, że tekst jest w bliskim sąsiedztwie nagrania. Niektóre firmy publikują aktualnie transkrypcje lub streszczenia nagrań na tej samej stronie co nagranie ponieważ silniki wyszukiwarek mogą szybko zlokalizować tekst ale niekoniecznie pliki video.

Dodatkowo, kiedy publikujesz swoje nagrania na takich stronach jak YouTube, dodaj tagi do każdego video, dzięki którym zostaną z łatwością przypisane do kategorii wyszukiwania (np. energia słoneczna, samochody, przedmioty).

7. Na bieżąco publikuj nowe nagrania

Skoro na bieżąco poszukujesz przypadkowych historii klientów do druku, ważne jest być również na bieżąco publikował filmy na swojej stronie. Klienci lubią widzieć nowe, świeże rzeczy na stronie internetowej. Także silniki wyszukiwarek ocenią wyżej stronę internetową, jeśli jest często uaktualniana nowymi komponentami.

8. Przeprowadzaj wywiady z klientami, którzy odzwierciedlają wizerunek nowego klienta

Spójrz na profile z grup potencjalnych klientów, którzy najprawdopodobniej kupią, następnie znajdź obecnych klientów do wywiadu, którzy odpowiadają tym profilom najbardziej jak to możliwe. Chcesz by odbiorcy internetowej utożsamiali się z osobą, którą widzą na ekranie.

Pamiętaj także, że nie szukasz modeli. Potrzebujesz ludzi, którzy są prawdziwi – nie tacy, którzy wyglądają jak wyjęci z katalogu o modzie.

9. Łącz zdjęcia klientów z obrazami lub filmami produktów

Oglądanie jedynie klientów w obiektywie może być troszkę nudne. Urozmaić Twoje opinie zdjęciami pokazującymi klientów korzystających z produktu.

10. Wykonaj wstępne rozmowy z  klientami

Skontaktuj się telefonicznie z każdym klientem przed zdjęciami by przekazać im sens tego, o czym będziecie rozmawiać. Nie chcesz im mówić co mają robić, ale porozmawiać z nimi uprzednio w sposób ogólny o temacie, który może zapaść im w pamięć z łatwością i pomóc im w byciu swobodnym podczas wywiadu.

marketingmanagerls

Łukasz Schab

Doradca Marketingowy, Interim Marketing Manager. Dołącz do mnie na Google+ lub na Facebooku.