Menu / szukaj

Przykłady marketingu augmented reality

Przykłady marketingu augmented reality

Liczba obecnie stworzonych prac wykorzystujących Augmented Reality (a przynajmniej tych promowanych), skłoniła mnie do decyzji żę warto opublikować, to, co ja uważam za Top 10 przykładów Augmented Reality, a które pokazują wartość tego, co Augmented Reality ma nam do zaoferowania.

Augmented Reality jest już wykorzystywane z powodzeniem w sporej ilości promocyjnych pomysłów, konkursów branżowych, rzeczywistych aplikacji, rozwiązań mobilnych, kampanii promocyjnych, virali i i doświadczeń z wykorzystania Augmented Reality.

Wybrane przykłady mają na celu pokazanie, w których elementach Augmented Reality zmierza w przyszłość, jak również to, co może nam zaoferować do stosowanie obecnie.

Osobiście uważam, że przyszłość Augmented Reality będzie w urządzeniach mobilnych takich jak telefony komórkowe, gdzie będzie grać pożyteczną rolę, pomagając dostarczyć odpowiednich treści i informacji o otaczającym nas środowisku.

Jednak Augmented Reality to nie tylko to. Skorzystanie z możliwości, jakie daje i zmieszanie tego z kampaniami wirusowymi, opakowanymi produktów, doświadczeniami wynikającymi z obserwacji otaczającego nas świata oraz zakupami, da świetne efekty i będzie dobrze wywarzone z punktu widzenia osób korzystających z tego rozwiązania.

Przeglądarka Layar

Przykład przeglądarki wykorzystującej Augmented Reality, w której można wybrać wiele warstw z zawartością umieszczoną w naszej przeglądarce. Pozwala na automatyczne znalezienie szczegółowych informacji w oparciu o to, co wskazujesz telefonem. Jeśli znajdziesz to czego potrzebujesz, możesz kliknąć i uzyskać szczegółowe dane na temat niemal wszystkiego czego dotyczy wskazany obiekt

Stella Artois Le Bar Guide

Aplikacja na iPhona, która łączy w sobie realne miejsca na świecie z wskazywaniem kierunku i interakcją.

GE: The Smart Grid

Przykład wykorzystania Augmented Reality pokazany na okładce magazynu Popular Science na początku 2009 roku, jest prawdopodobnie odpowiedzialny za spory nacisk położony na rozwój Augmented Reality w zeszłym roku.

WikiTude 4.0

Przykład Augmented Reality oparty o możliwości urządzeń mobilnych pozwala na nałożenie na siebie wielu dynamicznych źródeł treści w Augmented Reality poprzez telefony posiadające kamerę video. To bardzo ciekawa aplikacja pozwalająca na automatyczne wyświetlanie informacji w oparciu o to, na co wskazujemy.

Matel: Avatar Toys

Augmented Reality wykorzystany w zabawkach, wywołał w przeszłości sporo szumu w związku z rozpoczęciem wyświetlania filmu Avatar. Myślę, że jest to świetny przykład tego jak Augmented Rality może wspomagać produkty lub być produktem. W miarę jak technologia staje się coraz bardziej zaawansowana, będziemy mieć coraz więcej takich zabawek, a ich tworzenie stanie się bardzie atrakcyjne.

We Are Autobots

Przykład ten bezpośrednio łączy się z ostatnim filmem o Transformersach. Był to pierwszy dobry przykład, jaki widziałem, wykorzystania technologii śledzenia twarzy zmieszanej z Augmented Reality i wykorzystanej do tworzenie nowych doświadczeń.

Rayban Virtual Mirror

Kolejny przykład pozwala nam zobaczyć pełny zakres okularów Rayban z naprzeciw Twojego własnego komputera. Ponownie, działa to na zasadzie rozpoznania twarzy, w której powstaje mapa kluczowych punktów. Są one później wykorzystywane przez aplikację, jako markery kierunkowe pozwalające nałożyć okulary na Twoją twarz. Myślę, że możemy wkrótce spodziewać się dużo więcej w tym kierunku w najbliższym czasie.

Eminem Creative Competition

Konkurs, którego uczestnicy mieli za zadanie namalować wersję 3D loga Eminema. To świetny przykład, jak można połączyć AR z wysokim poziomem interaktywności przy zachowaniu całej aplikacji zdolnej do użycia. Pozwalała ona nawet zapisać swoje ostateczne dzieło i przedłożyć je bezpośrednio do konkursu. Bardzo fajne.

Acrossair Augmented Reality Browser

Podobne do WikiTude 4.0 ten przykład wykorzystania Augmented Reality stanowi platformę dla zawartości warstw z wielu źródeł takich jak Yelp, Google, Wikipedia, Yellow Pages itd. bezpośrednio przez Twoją kamerę integrującą zarówno odległości jak i kierunki.

AR Business Cards

Ten przykład wizytówek wykorzystujących Augmented Reality prezentuje całkiem fajny sposób, w jaki ludzie będą w nadchodzących latach tworzyli swoje wizytówki. Ten konkretny przypadek jest trochę

„artystyczny”, jednak można spodziewać że coraz więcej takich właśnie rozwiązań zastępujących standardowe wizytówki.

Adidas Originals Shoe AR

Aplikacja w tym przykładzie była jedną z najlepiej rozpoznawalnych w ostatnim czasie. Do tej pory stanowi prawdopodobnie jeden z najbardziej szczegółowych modeli AR łączących wiele funkcji z interaktywnością w aplikacji. Jedynym minusem jest to, że jest ona tak szczegółowa, że wydaje się trochę zbyt wolna w obszarze gry.

BMW Z4 AR

Ten przykład Augmented Reality był jednym z pierwszych, które pozwalają na wzięcie modelu AR w swoje ręce, umieszczenie go na pulpicie a następnie kontrolę samochodu z klawiatury i kamery podczas jazdy wokół biurka. Aplikacja AR pozwalała zapisać grafikę, którą stowrzyłeś i dzielić się nią na Facebooku i Twitterze.

Prawdopodobnie było to więcej niż tylko 10 najlepszych przykładów Augemented Reality. Jesli jednak myślisz, że warto ją uzupełnić o nowy przykład, aby kolekcja była jeszcze bogatsza dodaj komentarz poniżej z linkiem do YouTube lub Vimeo. Zachęcam do dodawania znalezionych przykładów.

marketingmanagerls

Łukasz Schab

Doradca Marketingowy, Interim Marketing Manager. Dołącz do mnie na Google+ lub na Facebooku.

  • Pesymistyczny

    dziwne że nie ma nic o grze EyePet na PS3…

  • @Pesymistyczny – Zamiast narzekać podrzuć linka z YouTube lub Vimeo do tego przykładu 😉 Tak jak pisałem, zachęcam do dodawania innych filmów pokazujących zastosowanie AR. Lista nie jest kompletna. Ciągle też pojawiają się nowe kampanie, które wykorzystują AR.

  • Ten przykład wizytówek wykorzystujących Augmented Reality prezentuje całkiem fajny sposób, w jaki ludzie będą w nadchodzących latach tworzyli swoje wizytówki. Ten konkretny przypadek jest trochę