Menu / szukaj

Opatentuj to i wyróżnij się wśród marketingowej konkurencji

Opatentuj to i wyróżnij się wśród marketingowej konkurencji

Korzyści z posiadania produktu, który nie może być wytworzony przez konkurentów są ogromne. Jesteś w stanie dyktować ceny, a klienci nie mają wyboru i muszą kupować u Ciebie.

Niestety, droga do opatentowania czegokolwiek w naszym kraju, a podejrzewam, że w innych nie jest inaczej, jest bardzo długa. Dosyć powiedzieć, że gdyby twórca koła chciał je opatentować, to do dzisiaj wszędzie chodzilibyśmy na piechotę.

Zastanówmy się jednak jak możemy to osiągnąć bez wykorzystywania środków prawnych.

Doskonałym przykładem jest oferowanie usług w godzinach, w których „normalne” firmy tego nie robią.

Do kogo wtedy, w godzinie próby, zadzwoni klient? Właśnie do tej jednej, jedynej firmy otwartej o godzinie 3:00 nad ranem. Oczywiście wtedy cena za taką usługę będzie wyższa. Ale czy klient będzie miał wybór?

Jeśli znajdziesz możliwość stania się monopolistą na wybranym rynku, to jesteś w domu.

Nie zapomnij jednak o nawiązaniu pozytywnych relacji z klientami, bo nawet wtedy, gdy jesteś dla niego jedynym możliwym wyborem i może kusić Cię do obniżenia poziomu obsługi, to pamiętaj, że złote czasy mogą szybko minąć, gdy pojawi się konkurencja.

Jeśli w przeszłości nawiązałeś dobry kontakt z klientem będziesz mógł zająć na tyle korzystną pozycję na rynku, aby dalej spokojnie działać.

marketingmanagerls

Łukasz Schab

Doradca Marketingowy, Interim Marketing Manager. Dołącz do mnie na Google+ lub na Facebooku.

  • Bettie

    Ja kiedyś miałam mnóstwo pomysłów na własny oryginalny biznes, ale nic z tego nie wypaliło. Bałam się czegoś zacząć, że zjedzą mnie koszty itp. Czasem ubolewam, że się nie odważyłam..

  • Z tworzeniem biznesu, jak z każdym nowym działaniem, które podejmujemy wiąże się ryzyko. 

    Warto je ograniczyć po pierwsze poprzez znalezienie pomysłu na biznes który rzeczywiście ma szanse powodzenia, jak w powyższym przykładzie. A po drugie poprzez przygotowanie biznesplanu, który pomoże w określeniu ryzyka i pozwoli przenieś nasze pomysły na papier. Papier zawsze możemy później wyrzucić do kosza jeśli okaże się na nim że nie mamy szans na sukces. Gorzej jeśli porażki doznamy w realnym życiu. Tego niestety nie da się później wyrzucić do kosza. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie.

  • Alvin

    Odpowiednie przygotowanie jest ważne , ale ważne jest też nasze zaangażowanie w dane przedsięwzięcie i samodyscyplina w dążeniu do tego co chcemy osiągnąć