Menu / szukaj

Jaką strategię marketingową obrać gdy firma traci klientów?

Jaką strategię marketingową obrać gdy firma traci klientów?

Większość firm skupia się na zdobyciu nowych klientów.

Ciągłe rosnąca konkurencja oraz dążenie do zwiększenia zysków powoduje jednak, że w tym samym czasie firmy nie poświęcają należytej uwagi obecnym klientom.

Aby jednak zagwarantować sobie rozwój firmy konieczne jest przygotowanie strategii postępowania z obecnymi klientami.

Strategii marketingowej, która nie będzie opierała się na ślepym obniżaniu cen, a na przemyślanych działaniach marketingowych, zawartych w planie marketingowym i jego poszczególnych częściach, łącznie ze strategią marketingową. Tylko  tak przygotowana strategia marketignowa pozwoli pokonać konkurencję i zwiększy szansę na sukces.

Strata klienta zdarza się każdej firmie. Jednak strata klienta na stałe jest sytuacją, której powinieneś za wszelką cenę się wystrzegać. Gdy taka sytuacja jednak się wydarzy musisz sprawić, aby klienci wrócili do ciebie.

Jednym z najbardziej potężnych narzędzi marketingowych, które umożliwią Ci zbadanie czynników jak spowodowały odejście klientów jest ankieta satysfakcji.

Czytanie ankiet wypełnionych przez klientów, którzy zdecydowali się od odejść będzie bardzo bolesne, jednak musisz być na to przygotowany i zapoznać się z każdą podaną przez nich informacją. W dzisiejszych czasach usłyszysz sporo na temat działań marketingowych w internecie. Powinny one sprawiać że klienci będą chcieli się z Tobą kontaktować. Często jednak rzeczywistość zdecydowanie odstaje od tego co chciałbyś aby działało się np. na Twojej stronie internetowej czy social mediach.

Możesz oczywiście należeć do tego małego procenta osób, których firma nie potrzebuje strony internetowej i intensywnych działań marketingowych w internecie. Jednak czy jesteś w stanie założyć się o to i położyć na szalę przyszłość Twojej firmy? Strona internetowa jest wirtualną wizytówką, sprawia że odróżniasz się na tle konkurencji i pozwala Ci kontaktować się z potencjalnymi klientami przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Oczywiście strona internetowa to dopiero początek. Nawet najlepsza witryna, bez odpowiedniego doboru narzędzi marketingowych jest tylko nic nieznaczącym adresem www wśród setek tysięcy innych. Tobie, jako przedsiębiorcy, powinno więc zależeć po pierwsze na tym aby posiadać profesjonalną stronę internetową a po drugie aby była ona promowana w odpowiedni dla potencjalnych klientów sposób, bo chociaż jak szybko możesz się przekonać, sposobów na promocję w internecie, jest mnóstwo, jednak tylko skupienie się na odpowiednich narzędziach oraz ich dobra mieszanka i użycie da Ci zadowalające rezultaty.

Inne będą po prostu marnotrawstwem środków i czasu. Ważne jest więc abyś umiał zidentyfikować najważniejsze narzędzia promocyjne i nauczył się ich skutecznie używać. Pomocny w tym będzie plan marketingowy i zawarty w nim plan promocji.

Twoi klienci odeszli od Ciebie, bo mieli ku temu powody.

Tym powodem bardzo rzadko będzie zbyt wysoka cena. Będzie to bardzo często jakieś działanie, jakie podjąłeś, lub też nie podjąłeś, coś na temat Twojego produktu, usług lub na temat komunikacji, jaką prowadziłeś z klientem. Jeden lub więcej z tych czynników spowodowały, że klient przeszedł do konkurencji.

Najlepiej będzie, jeśli badanie satysfakcji przeprowadzi firma zewnętrzna.

Ludzie są z reguły mili. Nie będą chcieli Cię obrazić i nie podadzą rzeczywistych powodów, dla który już z Tobą nie współpracują. Jednak będziesz bardzo zdziwiony jak brutalnie szczerzy potrafią być ludzie, jeśli komunikują się z kimś z zewnątrz. Dlatego zdobądź profesjonalną pomoc.

Kiedy już usłyszysz prawdę na pewno pojawią się elementy w Twojej firmie, które będą wymagały zmiany.

Tylko od Ciebie będzie zależeć czy te zmiany zostaną dokonane. Gdy postanowisz, że dobro przedsiębiorstwa jest jednak lepsze niż urażona duma, bądź pewny, że klient, którego opinia została wzięta pod uwagę dostanie wiadomość z podziękowaniami oraz informację o tym że planujesz zmianę.

Wtedy również poproś go o powrót do Ciebie. Zaproponuj również dodatkową premię dla nich, jeśli tak zrobią.

Nie wszyscy wrócą do Ciebie. Wielu jednak tak zrobi. Jednak co najlepsze w tym wszystkim, udoskonaliłeś firmę, a to sprawi, że więcej klientów zostanie tam gdzie ich miejsce, czyli przy Tobie. Dlatego tak ważne jest posiadanie planu marketingowego.

marketingmanagerls

Łukasz Schab

Doradca Marketingowy, Interim Marketing Manager. Dołącz do mnie na Google+ lub na Facebooku.