Menu / szukaj

Jak pisać bloga, który odniesie sukces?

Niezależnie od tego, czy prowadzenie bloga jest dla Ciebie tylko hobby czy też rozwijasz go, aby promować firmę i jej produkty, na pewnie chcesz, aby coraz więcej i więcej osób czytało to, co napiszesz.

Jeśli Twój blog nadal jest w jakimś zapomnianym miejscu w internecie i nie jesteś w stanie przyciągnąć czytelników, nadszedł czas, aby poważnie spojrzeć na własne umiejętności pisarskie i zacząć wreszcie pisać atrakcyjne.

Jeśli nie jesteś pewien jak tego dokonać, oto kilka porad, które mogą Ci pomóc.

Silne rozpoczęcie

Podobnie jak w gazecie, kilka pierwszych linijek tekstu decyduje czy czytelnik przejdzie dajej i będzie chciał przeczytać wszystko do końca. Dodaj czegoś wyrazistego, może nawet trochę wstrząśnij czytelnikiem, umieść klika ciekawych faktów na samym początku tekstu, tak, aby zachęcony tym działaniem chciał kontynuować czytanie postu.

Jeśli zapewnisz odpowiednią moc początkowym zdaniom, szybko przekonasz się, że czytelnicy staną się uzależnieni od tworzonej przez Ciebie treści.

Postępuj zgodnie z zasadą KISS (Keep It Short and Simple)

Cokolwiek będziesz chciał opisać na blogu, staraj się, aby opisać to krótko i prosto. Pamiętaj o tym, że nikt nie chce czytać skomplikowanych i długich zdań.

Ponieważ większość internautów ma bardzo rozproszoną uwagę, musisz być w stanie ją zdobyć w ciągu kilku pierwszych sekund od momentu, w którym zaczną czytać wpis.

Używaj więc prostego języka i krótkich zdań, które dostarczą informacje do czytelnika i nie będą wyglądały na zbyt skomplikowane i trudne do zrozumienia.

Używaj energicznych i pozytywnych słów

Twoje posty powinny pokazywać jak bardzo pasjonujesz się tematem, na który piszesz.

Jeśli czytelnicy nie będą czuć tej energii mało prawdopodobne jest, że będą zatrzymywać się na blogu a później na niego wracać, aby sprawdzić nowe posty.

Należy wykonywać świadomy wysiłek i używać pozytywnych, a nie negatywnych słów.

Używaj pogrubionego tekstu, nagłówków oraz wypunktowanych informacji

Wielu czytelników bloga chce po prostu spróbować przejrzeć cały post w mgnieniu oka i nie „męczyć się” czytaniem całego wpisu.

Aby taki czetnik stał się stałym gościem bloga możesz używać pogrubienia ważnych słów, wykorzystywać nagłówki do podziału treści posta czy listy do wyróżnienia ważnych informacji.

Dzięki temu każdy czytelnik będzie mógł szybko dowiedzieć się, o czym jest konkretny wpis, bez konieczności czytania go od deski do deski.

Bądź śmiały

Mimo porad, które zamieszczam w tym wpisie i które możesz znaleźć na innych blogach, nie bój się łamać zasad i wprowadzać swoje własne, innowacyjne pomysły.

Nie musisz się również stosować się do żadnych porad, w tym tych opisanych wyżej. To ty tworzysz bloga, on w jakimś stopniu odzwierciedla Ciebie, jako unikalną osobę i warto wypracować własny styl pisania.

Kto wie, możesz wpaść na pomysł, który w przyszłości stanie się kolejną blogową wskazówką, według której inni ludzie będą starać się podążać.

Jeśli robione w odpowiedni sposób, blogowanie możesz być tanim i skutecznym sposobem na zaznaczanie obecności w Internecie. Jeśli do tej pory nie zdawałeś sobie sprawy z tego jak duży potencjał w nim tkwi, skorzystaj z powyższych wskazówek i zacznij działać.

marketingmanagerls

Łukasz Schab

Doradca Marketingowy, Interim Marketing Manager. Dołącz do mnie na Google+ lub na Facebooku.