Menu / szukaj

Forum internetowe szansą na lepszą komunikację marketingową

Forum internetowe nadal stanowi świetny sposób na budowanie zainteresowania użytkowników i pozwala na swobodną komunikację w interesujących ich tematach. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że takie forum czy grupa dyskusyjna nie będzie mogło korzystać z możliwości wewnętrznego promowania tak jak ma to miejsce z jego odpowiednikami w takich serwisach jak GoldenLine, LinkedIn czy Facebook.

Jedną z największych korzyści jakie daje dobrze prowadzone forum efekt społecznościowy. Dzięki forum możemy budować społeczność osób o podobnych zainteresowaniach i wspólnie dyskutować na interesujące nas tematy.

Kolejną jest to, że mamy pełną kontrolę nad naszym forum i nie musimy obawiać się że nagle zniknie albo przestanie być naszą własnością bo jakiś człowiek w serwisie z społecznościowym z którego korzystamy nagle stwierdzi, że złamaliśmy jeden z punktów regulaminu i trzeba usunąć nasz profil.

Prowadzenie forum to na pewno jednak nie jest łatwa praca. Wymaga znajomości zachowań ludzi w internecie, ciągłego moderowanie pojawiających się tematów i budowanie zaangażowania ludzi, którzy odwiedzają forum. Przekazywanie im ciekawych informacji, odpowiadanie na pytania, angażowanie dyskusji, wyjaśnianie wątpliwości i po prostu rozmowa z nimi na tematy, które ich najbardziej interesują.

Rozpoczęcie z dużą liczbą pustych działów z propozycjami różnych tematów nie gwarantuje, że znajdą się osoby, które będą chciały się na nim udzielać. Jak pokazują przykłady różnych forów wiele  z nich nigdy nie jest w stanie się rozwinąć. Wiele grup dyskusyjnych nie zdobywa dużej liczby użytkowników i popadają w niepamięć. Nie gotowej recepty na sukces forum.

Nawet jeśli dobrze zaczniemy, to nie gwarantuje to, że w przyszłości forum też będzie się dobrze rozwiać. Wiele zależy od tego co będzie się znajdowało na forum, jakie tematy będą na nim umieszczane, czego będą dotyczyć odpowiedzi i jaka będzie aktywność dłuższych stażem użytkowników. Podobnie jak w przypadku prowadzenia firm, wiele forów internetowych zostaje założonych, jednak po dwóch latach nie istnieje 80% procent z nich.

Odniesienie sukcesu z forum internetowym zależy m.in od:

 • tematyki,
 • poziomu dyskusji,
 • posiadania bazy osób, która być może została zbudowana już wcześniej (np. osoby zapisane na newsletter, czy te które dołączyły na profili firmy na serwisach społecznościowych) a do których możemy dotrzeć z informacją o otwarciu forum,
 • zaangażowania osób odpowiedzialnych za moderację forum,
 • promowania forum,
 • dostarczania nowych tematów do dyskusji przez osoby odpowiedzialne za forum.
 • udzielania się w dyskusjach użytkowników i skłanianie ich od pisania odpowiedzi.

Fora które obecnie istnieją w internecie różnią się od siebie praktycznie we wszystkich aspektach. Wiele z nich straciło na wartości przez ostatnie lata, tracąc użytkowników którzy przestali dostrzegać korzyści dla siebie z udzielania się na forum, inne aktywnie się rozwijają, zdobywając nowych użytkowników i poruszając coraz to nowe tematy.

Forum nadal, mimo że przez ostatnie lata wiele się zmieniło w zakresie komunikowania się przez internet, może stać się naprawdę niesamowitym narzędziem do budowania więzi między użytkownikami. Miejscem dzielenie się i zdobywania informacji oraz punktem w którym spotykają się fascynujące i wartościowe osoby, które chcą wymienić się opiniami w przewodnim temacie forum.

Jeśli zależy ci na otwartej komunikacji, lepszym poznaniu osób które w przyszłości zostaną twoimi klientami  oraz po prostu, na poznaniu ciekawych ludzi, których interesują takie jak ciebie tematy to otwarcie forum internetowego jest niezwykle interesującym pomysłem.

marketingmanagerls

Łukasz Schab

Doradca Marketingowy, Interim Marketing Manager. Dołącz do mnie na Google+ lub na Facebooku.

 • Budforum

  Bardzo dobry artykuł. Sam mam forum budowlane od niespełna trzech lat i jest ciężko 😉
  Forum to bud-forum.pl, konkurencja jest bardzo duża, ale nie ma co się poddawać.
  Pozdrawiam.