Menu / szukaj

Co jest najważniejsze w relacjach z klientem i zarządzeniu sprzedażą?

Co jest najważniejsze w relacjach z klientem i zarządzeniu sprzedażą?

Jeśli naprawdę zależy Ci na utrzymaniu dobrych relacji z klientem i stałej współpracy z nim, tak naprawdę jedyne, co musisz zrobić to: Być Pomocnym.

Klienci nie zawsze są gotowi żeby pójść tak gdzie chcesz ich zaprowadzić. Mogą się obawiać. Mogą nie mieć pieniędzy. Mogą mieć problemy wewnątrz firmy. To o co ich prosisz może być dla nich trudne. A może tego nie rozumieją.

To, co chcę powiedzieć to, że być może nie są jeszcze gotowi na współpracę z Tobą.

Najgorsze, co możesz wtedy zrobić to zmusić ich do dokonania sprzedaży. Czy możesz to zrobić? Oczywiście, że tak.

Co Ci da takie podejście?

Oczywiście zmusisz część swoich klientów do dokonania zakupu. Być może powiesz, że jest to etyczne, ponieważ Twoim zadaniem jest przekonanie klientów do powiedzenia Tak za wszelką cenę. Przecież od tego zależą zyski Twojej firmy.

Po pierwsze gwarantuję Ci, że przekonasz część swoich klientów takim nachalnym zachowaniem. Po drugie gwarantuję również, że nie przekonasz takim zachowaniem tych, na których Ci najbardziej zależy. Ludzie, którzy będą przekazywali dobrą informacje o Tobie dalej, ludzie, którzy będą Twoimi najlepszymi partnerami czy wreszcie Ci najbardziej lojalnie klienci, w ich przypadku, gdy będziesz ich zmuszał do czegokolwiek, oni po prostu odejdą.

Dlatego nawet, jeśli klient nie może w danym momencie rozpocząć z Tobą współpracy, nie poganiaj go i nie zmuszaj do działania. Zamiast tego postaraj się być pomocny i doradzaj mu w przypadku, gdy znasz rozwiązanie problemu, który uniemożliwia wam współpracę.

Bądź pomocny a odniesiesz sukces.

marketingmanagerls

Łukasz Schab

Doradca Marketingowy, Interim Marketing Manager. Dołącz do mnie na Google+ lub na Facebooku.

  • W relacjach z klientem zdecydowanie najważniejsza jest otwartość i zrozumienie potrzeb.

  • Witam na naszym blogu mbuklad 🙂

    Moim zdaniem otwartość i zrozumienie potrzeb niejako składa się na bycie pomocnym dla klienta.

    Bycie pomocnym to raczej sposób działania, czy sposób wykonywania różnych czynności podczas kontaktów z klientami, niż coś konkretnego co robimy.

  • Dla mnie sprzedaż jest sztuką, która codziennie mnie fascynuje i dostarcza pozytywnej adrenaliny. A sprzedawać to znaczy dać człowiekowi dokładnie to, czego potrzebuje. Czyli pokażmy klientom, że nasz produkt/usługa jest im potrzebna, a my chętnie służymy pomocą:)

  • Witaj Marto na naszym blogu 🙂 Masz rację, w pełni zgadzam się z tym, że sprzedawać to znaczy dać człowiekowi to, czego potrzebuje. Nic na siłę.