Menu / szukaj

Świadome tworzenie marki

Codziennie tworzy się setki nowych marek. Tylko niektóre z nich mają szansę na sukces rynkowy i tylko niektórym się to udaje. Tworzenie marki, która będziesz mogła skutecznie konkurować o zainteresowanie klientów nie jest łatwe. Nie jest również niemożliwe.

Możesz tworzyć rozpoznawalną markę, która pozwoli ci na objęcie wpływem jej działania znaczną część rynku docelowego.

Jestem zdania, że każda nowa firma i każdy nowy produkt jest nową marką. Czasami jej właściciel nie zdaje sobie z tego sprawy, a czasami doskonale wie, że jego nowy produkt to marka, którą należy odpowiednio promować. Dzięki temu jest w stanie stworzyć jej wyraźną koncepcję oraz uwypuklać wyjątkowe cechy, skupiając się na najważniejszych z nich. Czytaj dalej

100 najwartościowszych marek 2011 roku

WPP na zlecenie BrandZ przygotował ranking 100 najwartościowszych marek 2011 roku. Poniżej możesz zapoznać się z filmem pokazującym odliczanie od ostatniego do pierwszego miejsca.

Było sporo ruchu w porównaniu z rankingiem z ubiegłego roku. W szczególności Apple, które zwiększyło wartość swojej marki o prawie 85%. Google straciło 2% i spadło na drugie miejsce. Wartość tej marki obecnie szacuje się na 110 miliardów dolarów. Czytaj dalej

Twórz wyróżniające się produkty i marki

Twórz wyróżniające się produkty i marki

Barwne osobowości przyciągają, sprawiają, że inni chcą z nimi przebywać, słuchać co mają do powiedzenia i powodują że częściej bierzemy ich zdanie pod uwagę.

Podobnie jest z produktami, które oferuje firma. Czasy, w których produkty były identyczne dawno minęły. Nie wrócimy już do okresu, w których kilka firm produkowało ten sam produkt pod inną nazwą i tylko ona sprawiała, że te produkty różniły się od siebie.

Obecnie koniecznym jest sprawienie, że klienci dostrzegą, że produkt wyróżnia się wśród tłumu innych. To jednak nie wystarczy. Musi wyróżniać się w sposób, który powie klientom, że spełni ich potrzeby. Te świadome i te mniej świadome. Czytaj dalej

Jak zapobiegać utracie wartości marki i firmy?

Jak zapobiegać utracie wartości marki i firmy?

Nawiązując do rozgłosu, jaki zyskały w ostatnim dziesięcioleciu działania ruchu „no logo” i wszelkiej maści alterglobalistów – ich aktywność poczyniła niemałe spustoszenia na rynku.

Skutkiem czego z jednej strony znacząco spadło zaufanie konsumentów do marek oraz ich lojalność wobec producentów, z drugiej zaś strony sami kreatorzy marek tracić poczęli przekonanie o wartości i wyjątkowości swych produktów czy też skuteczności kolejnych promocyjnych kampanii.

Istotnie przyczyniła się do tego jednorodność i monotonia przekazów reklamowych marek, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich latach, bowiem przebadani konsumenci stwierdzili, iż z niemal 50 produktów wprowadzonych do sprzedaży w minionej dekadzie zaledwie 3 lub 4 kampanie marketingowe naprawdę się wyróżniły i zapadły w pamięć odbiorcom. Czytaj dalej

Marka jest wszędzie, czyli wszystko ma swoją markę

Marka jest wszędzie, czyli wszystko ma swoją markę

Przedsiębiorstwa, pragnące utrzymać swoją rynkową renomę oraz gremium lojalnych konsumentów, nie mogą pozwolić sobie na bezładne dryfowanie w potoku łudząco podobnych marketingowych chwytów i paralelnych kampanii reklamowych ani też dawać sobie przyzwolenia na jakiekolwiek zaniechania w tych działaniach.

Winny natomiast bronić swych pozycji, ufortyfikować własne „bastiony rynkowe” i – choć istnieje starożytne powiedzenie, iż „na całym świecie nie ma takiej twierdzy, której nie można by zdobyć pieniędzmi” – stawiać opór przeciwnikom, którzy zamiast na jakość, zdecydowali się postawić na ilość.

Strategia taka wydaje się najwłaściwszym wyjściem w okresie dekoniunktury, kiedy to konsumenci skłonni są poszukiwać na rynku produktów trwałych, solidnych, reklamowanych w sposób oparty raczej na racjonalnych aniżeli na emocjonalnych przesłankach, a także charakteryzujących się najlepszym stosunkiem ceny do jakości oraz adresowanych do ściśle określonych grup odbiorców. Czytaj dalej

Jak stworzyć markę, która osiągnie marketingowy sukces?

Jak stworzyć markę, która osiągnie marketingowy sukces?

Jest wiele czynników, które powodują, że nowo tworzone marki są w stanie przetrwać i rozwijać się przez lata obecności na rynku. Odpierają ataki konkurencji w swoich okopach i pozostają w doskonałych relacjach z klientami, od czasu do czasu ruszając na wojnę, która ma im przynieść nowe tereny.

Czynniki wpływające na odniesienie sukcesu przez nowo tworzoną markę to:

1. Osobista relacja z klientami.

Nikt nie lubi być traktowany, jako jeden z wielu, również Twoi klienci nie lubią, gdy traktujesz ich przedmiotowo. Nie ważne czy jesteś masowym producentem ,czy wytwórcą unikalnych produktów, wszędzie osobisty kontakt z klientem jest równie ważny. Bez tego, będziesz tylko jednym z wielu sprzedawców, którzy oferują identyczne produkty.

Dzięki nawiązaniu osobistego kontaktu będziesz mógł mimo wyższych cen i braku wszystkich możliwych dodatków do produktu, zdobywać i utrzymać nowych klientów. Czytaj dalej

Czym jest kreowanie marki i jak ważne jest w strategii marketingowej?

Na podstawie definicji podanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Marketingu (AMAAmerican Marketing Association) marka to „nazwa, termin, znak, symbol lub projekt graficzny bądź ich kombinacja, której celem jest identyfikacja towarów i usług jednego sprzedającego lub grupy sprzedających i odróżnienie ich od innych sprzedawców.

Poprawne zatem jest rozumowanie, że tworzenie marki to nie przekonywanie rynku docelowego, aby wybrał Ciebie nie konkurencję, lecz przekonanie potencjalnych klientów by uznali Ciebie tym, który jako jedyny zapewni im rozwiązania ich problemu.

Cele, które osiąga dobra marka:

• W sposób jasny dostarcza kluczowe przesłanie do potencjalnych klientów
• Potwierdza Twoją wiarygodność
• Przywiązuje Twoich potencjalnych klientów emocjonalnie
• Motywuje nabywcę
• Utwierdza lojalność użytkownika

Czytaj dalej

Zmierzch bogów, czyli…koniec epoki marek?

Z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać możemy, iż niejednokrotnie nawet sławni i rozpoznawalni, doświadczeni eksperci z branży marketingowej zastanawiają się nad odpowiedziami na pytania, jakie zadają sobie zwykle…dzieci. Pomyślmy przez chwilę – czy gdyby lemoniada nosiła inną nazwę, smakowałaby tak samo słodko i równie dobrze się sprzedawała? I czy w takim samym stopniu zachwycalibyśmy się kwiatami róży, gdyby nosiły one miano, dajmy na to…fikumików?

Świadomie przywołuję ów twórczy neologizm, by w umyśle czytelnika nie wytworzyć automatycznych skojarzeń z obiektem o danej nazwie. Kładące się wciąż cieniem nad globalną gospodarką widmo ekonomicznego kryzysu wywołało pewien popłoch wśród specjalistów z dziedziny marketingu, zwłaszcza gdy nawet największe oraz najbardziej dochodowe koncerny w pierwszej kolejności ograniczać zaczęły wydatki na promocję i reklamę. Czytaj dalej

Tworzenie marki – świadomy początek

Na jednym z serwisów społecznościowych, natrafiłem ostatnio na ciekawe pytanie dotyczące najlepszej pory na zainicjowanie procesu budowy marki własnej firmy. Czy kreację należy zacząć zaraz po założeniu przedsiębiorstwa, czy poczekać aż biznes się rozwinie?

Odpowiedź jest dosyć prosta, jeśli uświadomimy sobie, czym jest marka. Reprezentuje nas ona w każdym aspekcie działania przedsiębiorstwa i stanowi wynik wszystkiego, co zrobiliśmy do tej pory.

Kreacja marki nie sprowadza się tylko do przygotowania profesjonalnego loga. Polega ona również na: zatrudnieniu odpowiednich pracowników do kontaktów z klientami; wyborze dobrej lokalizacji na siedzibę; ustaleniu wysokości cen. Budowanie marki wiąże się też ze stworzeniem odpowiednich komunikatów marketingowych i wyborem ich nośników, miejsc, kanałów przekazu. Wszystko składa się na budowę marki.

Czytaj dalej